MÖBLER / Bord / Spelbord 5464731
nr 546 4731
Spelbord
1800-tal, intarsia, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 13 oktober 2008
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods